labMED 2014/02

Všetky ženy na Slovensku môžu aj vďaka inovatívnosti našej skupiny MEDIREX GROUP už štyri roky využívať najmodernejšiu formu cytologického vyšetrenia – „Liquid-Based“ cytológiu – LBC. Od septembra v spoločnosti Medicyt zvyšujeme štandard cytologického vyšetrenia na Slovensku opäť o úroveň vyššie. Slovenským ženám prinášame to najlepšie, čo medicína 21. storočia ponúka vo svete – LBC pomocou počítačom riadeného automatického mikroskopu.

Víziou našej skupiny MEDIREX GROUP je zvyšovať odbornú úroveň v oblasti laboratórnej diagnostiky na Slovensku.Preto dbáme na to, aby naše laboratóriá boli čo najmodernejšie vybavené a aby si naši špecialisti neustále zvyšovali svoje odborné kompetencie a znalosti. „Vyšetrenie LBC pomocou počítačom riadeného automatického mikroskopu je absolútnou svetovou špičkou v diagnostike zákerného ochorenia rakoviny krčka maternice,“ hovorí MUDr. Peter Vereš, medicínsky riaditeľ spoločnosti Medicyt. Včasný záchyt raných štádií onkologického ochorenia dáva pritom pacientkam takmer 100 % šancu na úspešnú liečbu. Jediný spôsob, ako ho včas odhaliť, je pravidelná účasť na preventívnych gynekologických prehliadkach spojená s kvalitným cytologickým vyšetrením, čo podporuje aj prof. MUDr. Miroslav Borovský, CSc., prednosta I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky Lekárskej fakulty UK a Univerzitnej nemocnice v Bratislave: „LBC vyhodnocovaná pomocou počítačom riadeného automatického mikroskopu predstavuje najvyššiu kvalitu cytologickej diagnostiky a som rád, že je konečne k dispozícii aj našim ženám na Slovensku.“

„Liquid-Based“ cytológia minimalizuje nedokonalosti „klasickej“ cytológie. Zatiaľ čo odber prebieha úplne rovnako, pri LBC neputujú bunky z odberovej kefky na sklíčko hneď, ale sa dôkladne vymyjú do špeciálnej nádoby s roztokom. „Do laboratória tak môže byť doručených až 80 % odobratých buniek, bezpečne zakonzervovaných v roztoku navyše bez nečistôt, prímesí krvi alebo hlienu. V laboratóriu vytvára cytologický náter špeciálny prístroj, nie človek. Bunky sú na laboratórnom sklíčku čisté, rozprestreté v jednej vrstve, a aj najmenšia zákerná zmena je pre cytológa dobre rozpoznateľná,“ vysvetľuje MUDr. Vereš.

Táto webová stránka nepodporuje webový prehliadač Internet Explorer a preto niektoré časti stránky nemusia správne fungovať. Pre správne fungovanie prosím použite iný prehliadač.