BIOSCAN
O projekte
Projekt BIOSCAN sa zameriava na vytvorenie komplexnej digitálnej platformy pre správu, analýzu a zdieľanie biomedicínskych údajov, s pilotným zameraním na oblasť genomiky. Pomocou moderných databázových technológií, pokročilých analytických nástrojov a webových aplikácií má BIOSCAN zabezpečiť efektívne zhromažďovanie, spracovanie a prepojenie dát z klinickej a laboratórnej praxe s výskumnými aktivitami. Projekt je navrhnutý tak, aby podporil rozvoj preventívnej, prospektívnej a personalizovanej zdravotnej starostlivosti a pripravil pôdu pre širšiu integráciu zdravotníckych dát do biomedicínskeho výskumu. V projekte sa kladie dôraz na bezpečnosť údajov, anonymizáciu a súlad s GDPR štandardmi.


Ciele projektu
Cieľom projektu BIOSCAN je vybudovať a pilotne otestovať inovatívny systém, ktorý umožní:
- digitalizáciu, ukladanie a pokročilé spracovanie komplexných biomedicínskych údajov, najmä v oblasti genetiky a genomiky,
- vytvorenie platformy na pokročilé vyhľadávanie, štatistickú analýzu a zdieľanie údajov medzi laboratóriami, klinickými pracoviskami a výskumnými inštitúciami,
- prepojenie nových riešení so súčasnými laboratórnymi (LIS) a nemocničnými informačnými systémami (HIS),
- podporu zavádzania preventívnych, prospektívnych a personalizovaných medicínskych programov prostredníctvom efektívneho využívania klinických dát,
- umožnenie anonymizovaného výberu a archivácie vzoriek pre budúce biomedicínske výskumné projekty.
Aktivity
Projekt BIOSCAN realizuje svoje ciele prostredníctvom série na seba nadväzujúcich aktivít:
V úvode sa sústredí na zber dát zo štandardizovanej klinicko-laboratórnej komunikácie v oblasti humánnej genetiky, pričom tieto údaje budú uložené v novovytvorených databázach optimalizovaných pre komplexné spracovanie. Následne budú vytvorené webové aplikácie, ktoré umožnia správu individuálnych pacientskych záznamov a kohortné analýzy na oboch stranách dátového toku – medzi klinikami a laboratóriami.
Súbežne bude prebiehať príprava nástrojov na pokročilú štatistickú analýzu uchovávaných údajov a ich automatizované reportovanie podľa definovaných parametrov. V rámci ďalšej aktivity budú vybudované pokročilé možnosti vyhľadávania a automatizovaného spracovania údajov z databáz. Vývoj zahŕňa aj prepojenie platformy s existujúcimi laboratórnymi systémami na automatizované monitorovanie, výber a archiváciu vzoriek pre biobankovanie.
Projekt ďalej zabezpečí prepojenie s nemocničnými informačnými systémami za účelom výberu vzoriek s relevantnými klinickými parametrami pre výskumné štúdie a tiež umožní spätný tok dát do HIS, čím podporí implementáciu výsledkov do preventívnych a personalizovaných medicínskych programov – vrátane genetického skríningu, farmakogenetiky a skríningu predispozícií k civilizačným ochoreniam.
Výsledky projektu BIOSCAN budú slúžiť nielen partnerským inštitúciám, ale budú transparentné aj pre širšie využitie v rámci národných systémov zdravotnej starostlivosti, čím projekt prispieva k digitalizácii a inovácii v oblasti biomedicínskeho výskumu a zdravotníctva.