Dobudovanie multidisciplinárneho centra pre biomedicínsky výskum – Biomedires
Získavanie nových poznatkov vzniku a priebehu chorôb je dôležitým krokom na ich včasnejšie rozpoznanie a úspešnú liečbu. Biomedicínsky výskum zabezpečuje implementáciu poznatkov modernej vedy a je kľúčovým na znižovanie morbidity a mortality na závažné ochorenia, podporu zdravia ľudí a zlepšenie kvality ich života. Riešený projekt sa sústredil na podporu biomedicínskeho výskumu na Slovensku v kontexte multidisciplinárneho prístupu s podporou širokej kooperácie výskumných inštitúcií v európskom výskumnom priestore a na prenose poznatkov do praxe.
„Žijeme v dobe rýchleho objavovania nových poznatkov o príčinách a správaní sa chorôb. V súčasnosti už nestačí len chorobu pomenovať. Každý pacient je jedinečný. Choroba má u každého iný priebeh. Môže vyžadovať inú liečbu. Čoraz viac hovoríme o potrebe personalizovanej medicíny a cielenej liečby. Na tento účel je potrebná úzka spolupráca lekárov a adekvátne vybavených a pripravených výskumných inštitúcií. Riešenie projektu pomohlo technicky dobudovať takéto výskumné centrum a vytvorilo nám adekvátne podmienky na prácu, ktorá v budúcnosti prinesie výsledky v prospech pacientov.“
MUDr. Pavol Janega, PhD., koordinátor projektu
Viac o zámeroch projektu
Hlavnou prioritou projektu je oblasť onkologických chorôb. Tie predstavujú závažný medicínsky aj sociálno-spoločenský problém. Aj keď poznáme mnohé predisponujúce faktory, etiológia ich vzniku a faktory ovplyvňujúce ich progresiu nie sú vždy úplne známe. Malígne nádorové choroby sú vo všeobecnosti považované za chorobu génov. Ich príčinou je hromadenie zmien genetického materiálu v dôsledku mutácií, ktoré sa v bunkách akumulujú. V dôsledku genetických zmien bunky menia svoje vlastnosti, začínajú sa nekontrolovateľne množiť, organizmus nemá schopnosť regulácie ich rastu. Ten sa stáva autonómny a nekontrolovateľný. Akumuláciou ďalších zmien získava nádor schopnosť šírenia sa a vzniku metastáz. Zmenami zloženia bunkového povrchu sa stáva neviditeľný pre imunitný systém a uniká jeho kontrolnej aktivite. Bez ohľadu na príčiny vzniká v nádorových bunkách veľké množstvo rôznych druhov aberácií na genetickej úrovni a zmien zloženia proteínov. Voľba správnej a účinnej identifikácie týchto zmien použitím vhodných genetických a proteomických laboratórnych vyšetrovacích metód vo významnej miere prispieva ku skorej diagnostike neoplastického procesu a následne napomáha pri odhade diagnózy, prognózy a liečby onkologického pacienta.
Riešením projektu sa v spolupráci s ostatnými partnermi podarilo vytvoriť multidisciplinárne vedecké pracovisko so špičkovým technickým vybavením zameraným na výskum v oblasti biomedicíny, včasnú diagnostiku závažných ochorení a na hľadanie nových potenciálnych diagnostických, prognostických a terapeutických markerov. Vytvorené biomedicínske pracovisko vzniklo na úrovni porovnateľnej s renomovanými medzinárodnými organizáciami výskumu a vývoja a má potenciál prispieť k úspešnému výskumu tak nádorových, ako aj nenádorových chorôb v budúcnosti. Bol vytvorený základ medzinárodného konzorcia výskumných skupín, ktoré sa v súčasnosti podieľa na príprave následných výskumných projektov a na ich úspešnom riešení.
Informácie o projekte
Dátum začatia realizácie projektu: 26. 10. 2015
Dátum skončenia realizácie projektu: 31. 12. 2015
Celkové oprávnené výdavky na realizáciu aktivít projektu: 5 076 098,17 €
Cieľ projektu: Zabezpečenie kvalitnej infraštruktúry na realizáciu špičkového výskumu a vývoja v oblasti biomedicíny
Vybudovanie centra excelentného medzinárodného biomedicínskeho výskumu BIOMEDIRES s implementáciou know-how zahraničných výskumných partnerov so zameraním na oblasti výskumu:
- genetika,
- cytológia a histológia,
- epidemiológia,
- bioinformatika,
- proteomika,
- aparatúra na výrobu sklom potiahnutých drôtov.
Špecifický cieľ projektu: Vybudovanie modernej výskumno-vývojovej infraštruktúry v oblasti v oblasti biomedicíny.
Popis projektu:
Dobudovanie výskumnej infraštruktúry v oblasti výskumu rakoviny na najvyššej vedeckej úrovni s dôrazom na aplikáciu vedeckých zistení v praxi (ukončenie realizácie projektu 31. 12. 2015).
Projekt Biomedires prebieha v zmodernizovaných laboratóriách vďaka nižšie uvedeným prístrojom. Prístup k týmto technológiám je voľný pre všetkých bádateľov a výskumníkov, ktorí chcú realizovať nezávislý výskum vo verejnom záujme.
Prístroje nie je možné využívať na aktivity hospodárskeho charakteru.
V prípade záujmu o nezávislý biomedicínsky výskum na uvedených technológiách napíšte na info@medirexgroupacademy.sk.
Miesta realizácie projektu:
- Novozámocká 67, Nitra
- Magnezitárska 2/C, Košice
- Letná 3, Košice
Fáza udržateľnosti
Plánované aktivity v období 2016 – 2020:
- Vybudovanie medzinárodného konzorcia renomovaných výskumných skupín z Nemecka (napríklad University of Heidelberg) a Slovenska (napríklad Univerzita Komenského v Bratislave) s rozsiahlymi skúsenosťami s transferom výsledkov výskumu a vývoja do praxe (do septembra 2016)
- Zadefinovanie podrobného výskumno-vývojového plánu a jednotlivých čiastkových výskumno-vývojových aktivít na roky 2016 – 2020 (do septembra 2016).
- Realizácia výskumno-vývojových aktivít v horizonte do roku 2020 – príklady tém, ktorým sa chceme venovať:
- výskum a vývoj v oblasti zlepšenia postupov v nádorovej diagnostike, ako aj metód monitoringu nádorov počas liečby,
- výskum a vývoj v oblasti identifikácie nových biomarkerov s diagnostickou, prognostickou a terapeutickou hodnotou,
- realizácia inovatívnych výskumno-vývojových aktivít v oblasti moderných magnetických materiálov a ich aplikácií v medicíne (a sekundárne v súlade s RIS3 s potenciálom využiteľnosti v elektrotechnike v automobilovom, strojárenskom a stavebnom priemysle),
- výskum a vývoj miniatúrnych senzorov a aktuátorov, ktorých rozmery umožňujú ich inkorporáciu do vnútra rozličných materiálov, častí ľudského tela, bez zmeny ich mechanických vlastností resp. bez ovplyvňovania ich mechanických či biologických funkcií, výskum využiteľnosti nových materiálov v oblasti zdravotníctva, ktoré by mali produkovať IT a elektrotechnický priemysel.
Výstupy projektu
- labMED 07/16 – Svetové osobnosti vedy a výskumu sa zišli na workshope BIOMEDIRES
- labMED 7/2016 (strany_40-41) – Proteomické prístupy k analýze klinických vzoriek Mgr. Peter Baráth
- labMED 9/2017 –Hľadanie optimálnej cesty primárneho skríningu karcinómu krčka maternice u žien v Slovenskej republike – s. 39.
- newsLab 1/2017 (strany 21-24) Pseudoglandulárny névus – zriedkavá morfológia melanocytového névu (case report), MUDr. Andrea Janegová, MUDr. Pavol Janega, PhD., prof. MUDr. Pavel Babál, CSc.
- newsLab 1/2017 (strany 44-47) Malígny melanóm – nové aspekty výskumu, MUDr. Pavol Janega, PhD., RNDr. Tomáš Szemes, PhD., RNDr. Gabriel Minárik, PhD.
- newsLab 1/2018 – Mature ovarian teratoma with pneumatosis cystoides-like appearance – morphological and immunohistochemical study MUDr. Zuzana Čierna, PhD.
- newsLab 1/2018 Pohľad na súčasnú klasifikáciu neuroendokrinných nádorov, MUDr. Kristína Mikuš Kuracinová
- newsLab 13/2018 Pátranie po ľudskom papilomavíruse, MUDr. Pavol Janega, PhD.
- Gynekol. prax 2018: 16 (1): 49-52 Ľudský papilomavírus – súčasný stav poznania prevalencie v populácii (prehľadový článok), MUDr. Pavol Janega, PhD.
- newsLab 1/2019 Imunitná odpoveď v malígnom melanóme – výsledky pilotnej štúdie, Jana Lacová
- labMED Ako môže výskum pomôcť onkologickým pacientom, MUDr. Pavol Janega, PhD., MUDr. Andrea Janegová, PhD.
- newsLab 2/2019 Protinádorová reakcia v mikroprostredí kolorektálneho karcinómu, Erika Gaálová, Kristína Mosná, Pavel Babál, Andrea Janegová
- newsLab 2/2019 Experimentálna terapia kmeňovými bunkami je perspektívna v liečbe chronického diabetického vredu – prípadová štúdia, Jozef Lang
- newsLab 1/2020 (strany 55-60) Carcinosarcoma-like endometrioid carcinoma of 55 the uterus: case report of rare non-high-grade tumor, Michal Zámečník, Jozef Kuruc, Michal Gaman, Branislav Bystrický
vedeckykaleidoskop.cvtisr.sk - webnoviny.sk
- 24hod.sk
- ekonomickydennik.sk
- az-europe.eu
- findmax.info
- epiestany.sk
- hlohovecko.sk
- kysucky-infoexpres.sk
- nitralive.sk
- bleskovespravy.sk
Partneri
Prijímateľ: MEDIREX GROUP ACADEMY n. o.
Vedecký tím:
- RNDr. Gabriel Minárik,
- Mgr. Peter Baráth, PhD.,
- MUDr. Pavol Janega, PhD.,
- prof. MUDr. Pavel Babál, CSc.,
- MUDr. Zuzana Čierna, PhD.,
- Ing. Rudolf Sabol, PhD.
Spolupracujúce zahraničné vedecké osobnosti:
- Prof. Magnus von Knebel Doeberitz, MD – Profesor molekulárnej onkológie a mikrobiológie University of Heidelberg, riaditeľ Katedry aplikovanej nádorovej biológie.
- PD Dr. rer. nat. Andreas Kaufmann, Vedúci laboratória nádorovej imunológie, Charité – Universitätsmedizin Berlin
- Priv.-Doz. Dr. med. Hans Ikenberg, Partner spoločnosti CytoMol, ktorý získal viaceré certifikácie v oblasti gynekológie a pôrodníctva.
- Prof. Dr. rer. nat. habil. Matthias Dürst, Vedúci oddelenia gynekologickej molekulárnej biológie na oddelení gynekológie na University Clinic Jena, Nemecko
- Dr. rer. nat. Alfred Hansel, Študoval biológiu na Friedrich-Alexander univerzity v Erlangene a získal titul PhD. v odbore mikrobiológia vo Freiburgu.
Aktivity projektu
Spustenie odbornej aktivity budovanie infraštruktúry: 26. 10. 2015
Ukončenie odbornej aktivity budovanie infraštruktúry: 31. 12. 2015
Skúšobná prevádzka výskumnej infraštruktúry a jej príprava na realizáciu výskumno-vývojových aktivít: od 1. 1. 2016 do 31. 8. 2016
Networking so zahraničnými a domácimi partnermi pre pripravované výskumné aktivity: od 1. 1. 2016 do 30. 9. 2016
Zahájenie výskumno-vývojových aktivít: od 1. 10. 2016
Galéria
Publicita projektu
Verejné obstarávanie
- Aparatúra na výrobu sklom potiahnutých drôtov vrátane príslušenstva
- Dobudovanie infraštruktúry cytologického laboratória
- Dobudovanie infraštruktúry genetického laboratória
- Dobudovanie infraštruktúry proteomického laboratória
- Rámcová zmluva Bio G
- Rámcová zmluva Biotech
- Rámcová zmluva BioVendor
- Dodatok č. 1 k rámcovej zmluve Bio G
- Dodatok č. 1 k rámcovej zmluve Biotech
- Dodatok č. 1 k rámcovej zmluve BioVendor
- Kúpna zmluva Bio G
- Kúpna zmluva Biotech
- Kúpna zmluva BioVendor
- Kúpna zmluva Cryosoft
- Dodatok č. 1 ku kúpnej zmluve Bio G